تعیین قبله در دو روز ازسال، ۷ خرداد و ۲۵ تیر

تعیین قبله در دو روز از سال؛ ۷ خرداد و ۲۵ تیر

قبله یا نماز سوی در اصطلاح اسلامی، به سمتی گفته می‌شود که مسلمانان رو به آن نماز می‌گزارند. به گزارش خبرنگار
خبرگزاری صدا و سیما
، از دیرباز تعیین جهت قبله مورد توجه مسلمانان بوده است و شناسایی آن برای انجام برخی اعمال مذهبی نیاز اساسی محسوب می‌شود. تعیین قبله یکی از مسائل اصلی منجمین دوران طلایی اسلام بود که نیاز به جهت یابی و ریاضیات داشت . دانشمندان اسلامی جهت یابی قبله را از هر نقطه برروی سطح کره زمین بررسی کردند که از جمله آن دانشمندان می توان به خوارزمی، ابوالوفا بوزجانی، ابوریحان بیرونی، خواجه نصیرالدین طوسی، ابوالنصرمنصور و ابوالعباس نیریزی اشاره کرد.

رئیس انجمن نجوم آماتوری ایران در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما با بیان این که تعیین دقیق قبله یکی از موضوعات مهم دینی و اجتماعی ما مسلمانان است می‌گوید: در روزهای هفتم خرداد ساعت ۱۳:۴۸ (۹:۱۸ به وقت گرینویچ) و بیست و پنجم تیر ساعت ۱۳:۵۷ به وقت کشورمان (۹:۲۷ به وقت گرینویچ) می‌توان با روش های علمی و بدون پیچیدگی های خاص جهت دقیق قبله را تعیین کرد.

مسعود عتیقی درباره دلیل این اتفاق می‌افزاید: در روزهای یادشده میل خورشید (زاویه بین مرکز خورشید و استوای آسمان)‌ با عرض جغرافیایی خانه کعبه یکی می‌شود و هنگام اذان ظهر به وقت مکه مکرمه، خورشید دقیقاً بالای کعبه قرار خواهد گرفت و خانه خدا در این زمان سایه ای نخواهد داشت.
دبیر گروه دانش روزنامه جام جم هم درباره روش قبله یابی در قاره های مختلف جهان می‌گوید: این روش قبله یابی در روز هفتم خرداد در ساعت ۹:۱۸ به وقت گرینویچ در قاره های آسیا ، اروپا و آفریقا انجام پذیر است به‌طور مثال در شهر‌های پاریس و برلین در ساعت ۱۱:۱۸،در توکیو ۱۸:۱۸ و پکن ۱۷:۱۸ قابل انجام است.

کاظم کوکرم در این باره که چگونه هر فردی می تواند قبله را بطور دقیق تعیین کند گفت: برای اینکه دقیقتر این کار را انجام دهیم از شاخص استفاده می‌کنیم ؛ شاخص را عمود روی زمین می گذاریم و در زمان‌های گفته شده اگر در راستای سایه شاخص رو به خورشید قرار بگیریم دقیقاً رو به قبله خواهیم ایستاد،
این اتفاق برای شهر مکه که عرض ۲۲ درجه شمالی دارد و خورشید در لحظۀ ظهر شرعی به‌طور عمود بر‌ آن می تابد ، رخ می‌دهد .
این مدرس نجوم درباره علت این اتفاق در شهر مکه می‌گوید: شهر مکه در میان دو مدار رأس‌السرطان و رأس‌الجدی واقع شده است. رأس‌السرطان و تمام نقاط زمین که در بین این دو مدار و عمدتاً خط استوا قرار دارند دست کم در دو روز از سال خورشید در لحظه ظهر شرعی در نقطه سمت الرأس ناظر آنها یعنی وسط آسمان قرار می‌گیرد.

سردبیر ماهنامۀ نجوم می‌افزاید: خورشید پیش از رسیدن به نقطه انقلاب تابستانی (انقلاب تابستانی وقتی رخ می دهد که خورشید به نقطه ای می‌رسد که بیشترین زاویه را با افق دارد) در ۷ خرداد و لحظۀ ظهر شرعی در خانه کعبه عمود می تابد.
کوکرم خاطرنشان می کند: همچنین این اتفاق پس از عبور خورشید از انقلاب تابستانی که در ۳۱ خرداد یا یکم تیر هر سال رخ می‌دهد، در ۲۵ تیر بار دیگر برای شهر مکه تکرار می‌شود.
نقل از: iribnews

دیدگاهتان را بنویسید